Wiadomości z rynku

niedziela
24 listopada 2024

Ciągniki na kredyt, a może leasing?

Maszyny rolnicze. Jak sfinansować zakup
30.07.2010 00:00:00
Z dotacji unijnych, ułatwiających pozyskanie nowoczesnego sprzętu rolniczego, korzysta każdego roku ok. 30 tys. gospodarstw. Pozostałe muszą radzić sobie w inny sposób. Ciągniki, kombajny, agregaty siewne... kupowane są więc przez rolników na kredyt. Rzadziej brane są w leasing.
Banki i towarzystwa leasingowe wiedzą, że finansowanie maszyn rolniczych to niezły interes. Rynek jest dość stabilny, a w niektórych zakupach pomaga rolnikom państwo, co zmniejsza ryzyko finansowe.
Nawet w całości
Rolnicy są przywiązani do tradycji także w dziedzinie finansowania zakupów. Sami bankowcy podkreślają, że na leasing przyjdzie dopiero czas, teraz ciągle najpopularniejszy jest kredyt. Każdy bank ma specjalną ofertę dla rolników. Zasady są podobne. W Getin Banku pożyczka na zakup maszyn udzielana jest osobom prywatnym i firmom prowadzącym działalność rolniczą. Można sfinansować nawet 100 proc. ceny zakupu maszyny. Kredyt udzielany jest w złotówkach lub dolarach amerykańskich bądź euro. Maksymalny okres kredytowania - 5 lat. Bankowcy zgodnie podkreślają, że za pożyczone pieniądze rolnicy kupują najczęściej ciągniki i kombajny zbożowe, rzadziej inne maszyny. Ważnym elementem jest to, że oprócz miesięcznych rat można opracować własny system spłaty, np. uwzględniający specyfikę pracy w rolnictwie (m.in. spływ środków unijnych, sprzedaż płodów rolnych).
Skorzystać z preferencji
Kredyty preferencyjne dla rolników udzielane są z niższym niż w normalnym kredycie oprocentowaniem, bo z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczą głównie osób zamierzających utworzyć lub urządzić gospodarstwo rolne, które nie ukończyły 40. r.ż. Kredyty preferencyjne przyznawane są na maszyny nowe i używane (zazwyczaj nie starsze niż pięcioletnie). Warunek: nie mogły być one wcześniej nabyte z wykorzystaniem środków pochodzących z budżetu państwa lub ze środków unijnych. Kredyty na zakup używanych maszyn udzielane są wyłącznie małym lub średnim gospodarstwom. Jak podkreślają w Banku Gospodarki Żywnościowej (jedna z instytucji udzielających kredytów preferencyjnych), pożyczka z dopłatami ARiMR może stanowić 70-90 proc. planowanych wydatków związanych z daną inwestycją. Oprocentowanie wynosi zwykle jedną czwartą pełnego oprocentowania kredytu (nie mniej niż 2 proc.).
Nie bać się leasingu
Polscy rolnicy powoli przekonują się do walorów leasingu. W I kwartale br. podpisano umowy na leasingowanie 1.572 maszyn rolniczych, o wartości 232 mln zł (w ub.roku 227 mln zł). - Podczas spowolnienia gospodarczego rolnicy nie przestali inwestować, co wspomogła także ARiMR, wydając na dużą skalę decyzje o dofinansowaniu modernizacji gospodarstw ze środków UE - wyjaśnia Szymon Stryjski z BZK WBK Finanse & Leasing, instytucji dominującej na polskim rynku w dziedzinie leasingowania maszyn rolniczych. - Nasze pierwsze miejsce w segmencie rolnictwa to głównie zasługa ścisłej współpracy z firmą Zetor Polska w ramach programu finansowania fabrycznego Zetor Finance.
Leasing maszyn (zarówno finansowy, jak i operacyjny) trwa maksymalnie 72 miesiące. Rozliczenia odbywać się mogą w złotówkach i w walutach obcych. Wpłata początkowa wynosi z reguły 5-10 proc. wartości. Większość towarzystw leasingowych warunkuje możliwość zawarcia umowy od posiadania przez leasingobiorcę określonego areału własnej lub dzierżawionej ziemi. To minimum wynosi przeważnie 10 ha.
Czym zabezpieczyć?
Podstawową metodą zabezpieczenia pozyskanych środków jest przewłaszczenie przedmiotu kredytowania lub jego zastaw rejestrowy. Powszechnie stosuje się również weksel in blanco lub cesję zadeklarowanej części kwoty refinansowania nakładów inwestycyjnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego (jeżeli zadeklarowano spłatę kredytu z tych środków).
Aby wyleasingować maszynę, należy:
1. Spotkać się z przedstawicielem towarzystwa w celu omówienia możliwości leasingu maszyny rolniczej.
2. Wspólnie wynegocjować u dostawcy sprzętu cenę na wybrany model.
3. Ustalić najdogodniejsze warunki umowy (okres leasingu, wysokość pierwszej wpłaty, możliwość sezonowości spłat itp.).
4. Podpisać umowę (przedstawiciel towarzystwa leasingowego ubezpiecza, ewentualnie też rejestruje maszynę i dostarcza leasingobiorcy wszystkie niezbędne dokumenty).
5. Odebrać od sprzedawcy wyleasingowaną maszynę. (Źródło: VB Leasing)
Ubiegając się o kredyt preferencyjny należy:
1. Przedstawić plan inwestycji zawierający m.in.: cel, strukturę finansowania, planowany okres realizacji inwestycji, kierunek produkcji w okresie kredytowania, okres kredytowania i karencji w spłacie kredytu, informację o posiadaniu lub o źródle pozyskania odpowiednich kwot produkcyjnych, informację o rynkach zbytu.
2. Złożyć w banku wniosek o kredyt wraz z planem inwestycji oraz stosownymi oświadczeniami (wzory ARiMR) dotyczącymi: kwot zaciągniętych i zaciąganych kredytów, nabywanych środków trwałych. (Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.